Мамам про Здоровье      

Час летить швидко, і твій малюк, що зовсім недавно зробив перший крок і вимовив перше слово, починає активно освоювати навколишній світ. І нам, дорослим, потрібно допомогти йому ветом.

Спереду в маляти – дитячий садок, школа й багато чого ще. Багато чого потрібно буде зрозуміти, многому навчитися. І до многому вже зараз почати готуватися. У тому числі, до збагнення великої й загадкової науки, ім'я якої – МАТЕМАТИКА.

– Як же так? – запитають деякі мами й тати. – Математика – це ж так складно: формули якісь, теореми, обчислення страшні. Ми в школі із цим мучилися, а отут малюк навіть у дитячий садок ще не пішов!

У тім-те всі й справа, дорогі дорослі! Ніж раніше почати, тим менше прийде потім мучитися. І, звичайно, справа не у формулах. Готовити потрібно до того, щоб Бути готовим Учитися математиці. Тренувати свої руки, голову, кмітливість. А це можна робити навіть у самому ранньому віці. От, наприклад:

Форма, класифікація, відповідність

Дуже важливо, щоб малюк учився мислити абстрактно. Що це значить для маляти? Потрібно, щоб він розумів, що є предмети круглі, квадратні або трикутні. Гуляючи або граючи з малям, показуй йому різні предмети й обов'язково називай словами їхню форму: круглий мячик, кругла тарілка, квадратна коробочка, квадратне сидіння в табуретки – словом, усе, що на очі попасеться. І відразу пояснюй, що всі круглі предмети схожі один на одного, квадратні – теж, а от, наприклад, круглий мячик на квадратну коробочку не схожий. Але зате мячик і коробочка схожі тим, що вони обоє… СИНІ! А от мячик і тарілка не схожі: мячик синій, а тарілка зелена… От скільки нових абстрактних понять відразу засвоює наш розумник: кругле, квадратне, трикутне, синє, зелене…

Потім піднімемося ще на одну сходинку – освоїмо більше складні поняття. Поступово привчай малюка, що «круглий», «квадратний», «трикутний» – це ФОРМА, а «зелений», «синій», «червоний» – це КОЛІР.

УВАГА, ДУЖЕ ВАЖЛИВО: для маленьких малюків будь-який розвиток, у тому числі, і математичне – це, насамперед, міцне оволодіння рідною мовою! Потрібно, щоб у малюка створювався словниковий запас і «розмовний досвід», що дозволяє йому назвати все, що він побачить: не тільки «дядька», «тітку», «кішечку» або «собачку» але й «червоне» або «кругле». А також і те, що в цих от предметів форма, скажемо, однакова, а колір - різний. Звідси прямий шлях до розуміння надалі більше складного й абстрактного математичного термінів і позначень.

А тепер можна пограти. Є така гра: «Що кому?». Її можна дуже добре пристосувати до нашої «математичної діяльності». Наприклад: «дай мамі всі круглі предмети, татові – всі квадратні, а інші - братикові (ми адже не жадібні, правда?). Так малюк усвідомлює, що є не тільки «позитивні» характеристики, але й «негативні»: одні предмети мають та або інша властивість, а інші його не мають. Після цього з'ясуємо: у мами всі предмети однакової ФОРМИ – круглі, у тата – теж однакової форми – квадратні, а от папина «видобуток» і мамина – різної форми, у братика можуть теж виявитися якісь предмети різної форми, а якісь - однакової. Все це потрібно малюкові показати й обов'язково обговорити з ним словами

Далі можна грати по-іншому. Дамо братові все червоне, мамі – все зелене, ну, а татові – що залишиться. Тепер «грати» будемо зі словом КОЛІР. Так, легко й весело (якщо постараємося) можна виробляти в маляти таке серьезнейшее вміння, як класифікація по різних підставах

Ще одна гра. Беремо коробочку, у кришці якої прорізані отвори різних форм і розмірів, допустимо, так:

Окремо додаються фігурки, кожна з яких у точності відповідає одному й тільки одному з отворів

Завдання - скласти всі фігурки (не забули, до речі, назвати їхню форму) у коробочку!

(Малюки іноді виявляються розумніше нас. Один дворічний малюк вирішив це завдання геніально, але по-своєму: просто відкрив кришку в коробочки й зсипав туди всі ці фігурки!)

У цьому випадку ми також виробляємо в маляти дуже важливе «математичне» уміння: установлювати відповідність між елементами різних безлічей. Це дуже придасться, коли маля, наприклад, почне вважати предмети «по пальчиках»: один пальчик – один предмет, другий пальчик – другий предмет і т. д.

Порівняння

Ще одне найважливіше математичне вміння, що, до речі, прекрасно сполучається з дитячою допитливістю – уміння відповідати на питання: Що більше? Що длиннее? Що коротше, вище, нижче?

Для порівняння зовсім не обов'язково не вважати, не вимірювати предмети!

Можна порівнювати так: Що Більше? Склали дві палички один з одним, кінець із кінцем – і дивимося: яка «вилізла», та більше (длиннее), а яка «сховалася» – та менше (коротше). Вставили одне цебро в інше: яке усередині – менше, а яке зовні – більше (ще два корисних «математичних» слова: УСЕРЕДИНІ й ЗОВНІ).

Чого Більше? Це, як легко догадатися, порівняння кількості предметів у різних безлічах. Для початку виріжемо трохи намальованих чашечек і блюдець. Або дістанемо справжні. Поставимо чашечки на блюдечка: що без пари залишилося, того й більше, а що зайнято – того менше. І так – на самих різних предметах. Корисно й у розумі: вивели дитячий садок на прогулянку, взяли дівчинки за ручку хлопчиків – угадайте, кого більше? А якщо все по парах розібралися, і ніхто без пари не залишився? Потрібно, щоб наш «математик» чітко усвідомив: крім «менше» і «більше» буває й «нарівно».

Такі вправи гарні тим, що майже не вимагають спеціальної обстановки. Займатися такий «математикою», приємно розмовляючи з малям, можна будинку, на прогулянці, в електричці або (не дай Боже, звичайно), у черзі до лікаря. Дуже важливо при цьому, щоб ти й твій малюк добре чули, розуміли один одного й зазнавали насолоди від спілкування. Звичайно, іноді можна пограти й «у школу», посадивши малюка за яку-небудь підходящу «парту», щоб маля з раннього дитинства привчалися до дисципліни й організації, що теж дуже важливо при вивченні математики

У міру того, як малюк стає старше, можна ускладнювати завдання, ближче підходити до двом основним математичним завданням: рахунку й виміру. Головне, по-перше, учити не зубрити, а думати, а, по-друге, робити це систематично, але без «напряга». Основна мета полягає в тому, щоб малюк поступово «втягся», і згодом заняття математикою не викликали б у нього відторгнення. А вуж формулам-те його навчать!

Борис Пайсон, кандидат педагогічних наук,
доцент кафедри алгебри Алтайської державної педагогічної академії

Новое про здоровье

Поздняя беременность

Еще недавно даже будущим мамам 25-ти лет некоторые врачи вешали ярлык «старородящие». Конечно, делалось это, просто чтобы обозначить так называемую «позднюю»…

Фитнес для беременных

Не так давно считалось, что беременной женщине необходимо избегать каких бы то ни было физических нагрузок. Однако в настоящее время медики позволяют…

Для мам и детей! Игрушки, одежда